We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products U3 rack accessory Rack shelf
SKU
U3
Steel construction, black powder coat finish
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 3U |
| Maximum weight capacity | 70.5 lbs (32 kg) |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 21" (533.4 mm) |
| Package height | 6" (152.4 mm) |
| Package depth | 20" (508 mm) |
| Package weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |
| Useful width | 17.4" (44.1 cm) |
| Width | 19" (483 mm) |
| Height | 5.24" (133 mm) |
| Depth | 14.6" (370 mm) |
| Maximum weight capacity | 70.5 lbs (32 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 21" (533.4 mm) |
| Package height | 6" (152.4 mm) |
| Package depth | 20" (508 mm) |
| Package weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 3U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |