We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LBFR-1626-T rack accessory Cable lacing bar
SKU
LBFR-1626-T
Front to rear lacer bar shall be Middle Atlantic Products model # LBFR-1626-T. Front to rear telescoping lacer bar shall adjust to fit rack depths 16" to 26" . Front to rear lacer bars shall mount to existing rackrail. Front to rear lacer bars shall be sold in packs of two. Lacer bars shall be constructed of 18-gauge steel with a black powder coat finish. Front to rear lacer bars shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. Front to rear lacer bars shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Front to rear lacer bars shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Front to rear lacer bars shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Package depth | 20" (508 mm) |
| Package weight | 2.29 lbs (1.04 kg) |
| Mounting depth (min) | 16" (40.6 cm) |
| Mounting depth (max) | 26" (66 cm) |
| Width | 0.5" (12.7 mm) |
| Height | 3.46" (88 mm) |
| Depth | 16" (406.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Package depth | 20" (508 mm) |
| Package weight | 2.29 lbs (1.04 kg) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |