We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PTRK-14 rack cabinet 14U Freestanding rack Black
SKU
PTRK-14
Login for pricing
In stock
Middle Atlantic Products PTRK-14, Freestanding rack, 14U, 498.2 lbs (226 kg), Key lock, Castor wheels, Black
UNSPSC:
Middle Atlantic Products PTRK-14. Type: Freestanding rack, Rack capacity: 14U, Maximum weight capacity: 498.2 lbs (226 kg), Key lock, Castor wheels, Product color: Black
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 14U |
| Castor wheels | Yes |
| Back door construction | Mesh |
| Front door construction | Steel |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 498.2 lbs (226 kg) |
| Material | Steel |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26" (660.4 mm) |
| Package width | 26" (660.4 mm) |
| Package height | 35" (889 mm) |
| Package weight | 110 lbs (49.9 kg) |
| Inner width | 19.6" (49.8 cm) |
| Inner depth | 21.5" (54.6 cm) |
| Inner height | 24.5" (62.2 cm) |
| Width | 22.6" (574 mm) |
| Depth | 23" (584 mm) |
| Height | 33.7" (857 mm) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 498.2 lbs (226 kg) |
| Packaging data | |
| Package depth | 26" (660.4 mm) |
| Package width | 26" (660.4 mm) |
| Package height | 35" (889 mm) |
| Package weight | 110 lbs (49.9 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 26" (660.4 mm) |
| Package height | 35" (889 mm) |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Cooling type | Passive |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 14U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |