We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products D-RING rack accessory
SKU
D-RING
| SKU | D-RING |
|---|---|
| EAN | 0656747004384 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
Organize patch cords and maintain a required bend radius. Available in a wide variety of styles to suit any application. The D-Ring provides a creative solution for adding individual D-Rings to a rack or on a wall using appropriate fasteners. For optimal performance, do not exceed a 50% fill rate when passing cables through cable rings. Constructed from 16-gauge steel, and finished in a durable black powder coat.
- Single ring mounts to walls or racks
- 7.5 square inches of cabling area with 50% recommended fill rate
- Example: based on recommendation, holds 120 Cat5e cables
- Single ring mounts to walls or racks
- 7.5 square inches of cabling area with 50% recommended fill rate
- Example: based on recommendation, holds 120 Cat5e cables
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.25" (82.5 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Depth | 3.78" (96 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |