We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PD-815SC power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) Black, Gray
SKU
PD-815SC
Login for pricing
In stock
PD Slim High Density Vertical Power Strip, 8 Outlet, 15A, Basic Surge Protection - 10 ft Cord
UNSPSC:
| SKU | PD-815SC |
|---|---|
| EAN | 0656747047657 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
The Select Series PD Slim High Density Vertical Power Strips are a great solution to a rack full of power hungry equipment. It mounts vertically and unobtrusively in the back of your rack with a high density of outlets to ensure every piece of equipment gets the power it needs. Finding space for power in your rack should be the least of your worries. Plug it in, feel confident, and simply focus on creating an amazing AV experience.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, Gray |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 120 V |
| Maximum current | 15 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.73" (44 mm) |
| Depth | 1.77" (45 mm) |
| Height | 18.6" (472 mm) |