We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Amer Mounts HYDRA1B monitor mount / stand 32" Desk Black
SKU
HYDRA1B
| SKU | HYDRA1B |
|---|---|
| EAN | 0627170100318 |
| Manufacturer | Amer Networks |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Single Monitor Mount With Articulating Arm | 15″ to 32″ monitor support | VESA mounts 75×75/100×100 | Clamp and grommet mounting | Amer Mounts HYDRA1B Amer Mount’s HYDRA1B Single Monitors Aluminum Slim Mechanical Spring Monitor Articulating Arm comes with Top Fix fitting, which means this type of arm is perfect for limited space underside of the desktop. Its optimizing elbow spring gauge offers the performance and quality needed for weight adjustment. Quick-release VESA plate and detachable joints make it an ideal support for longer life and easy installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Desk thickness (min) | 0.394" (1 cm) |
| Desk thickness (max) | 1.97" (5 cm) |
| Minimum screen size | 15" |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 17.6 lbs (8 kg) |
| Maximum screen size | 32" |
| Extension arm (max) | 18.4" (46.7 cm) |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminum, Plastic, Steel |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1" (561 mm) |
| Depth | 4.53" (115 mm) |
| Height | 20.5" (520 mm) |
| Package width | 17.2" (438 mm) |
| Package depth | 5.28" (134 mm) |
| Package height | 9.37" (238 mm) |
| Package weight | 7.58 lbs (3.44 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 17.2" (438 mm) |
| Package depth | 5.28" (134 mm) |
| Package height | 9.37" (238 mm) |
| Package weight | 7.58 lbs (3.44 kg) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |