We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 120A Original Laser Imaging Drum
SKU
W1120A
Login for pricing
In stock
HP 120A Original Laser Imaging Drum, Original, HP, HP 120 toner cartridges work with: HP Laser 178, 179, 1 pc(s), 16000 pages, Laser printing
UNSPSC:
| SKU | W1120A |
|---|---|
| EAN | 0193424172665 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP 120A Original Laser Imaging Drum. Type: Original, Brand compatibility: HP, Compatibility: HP 120 toner cartridges work with: HP Laser 178, 179. Width: 11" (279 mm), Depth: 4.09" (104 mm), Height: 2.56" (65 mm). Package width: 14.1" (358 mm), Package depth: 11.5" (291 mm), Package height: 6.93" (176 mm). EUR-pallet weight: 394.6 lbs (179 kg), Pallet width: 46.3" (117.6 cm), Pallet length: 28.7" (72.8 cm). Pallet dimensions (W x D x H): 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 46.2 x 28.6 x 97.1", Pallet size (EU): 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm)
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W1120A |
| Page yield | 16000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 120 toner cartridges work with: HP Laser 178, 179 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Pallet weight (imperial) | 395 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 46.2 x 28.6 x 97.1" |
| Layers per pallet | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 112 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 112 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11" (279 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 2.56" (65 mm) |
| Weight | 30 oz (850 g) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Package width | 14.1" (358 mm) |
| Package depth | 11.5" (291 mm) |
| Package height | 6.93" (176 mm) |
| Package weight | 3.44 lbs (1.56 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 14.1" (358 mm) |
| Package depth | 11.5" (291 mm) |
| Package height | 6.93" (176 mm) |
| Package weight | 3.44 lbs (1.56 kg) |
| Technical details | |
| OEM code | W1120A |
| Page yield | 16000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Pallet size (EU) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Pallet weight (imperial) | 395 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 46.2 x 28.6 x 97.1" |
| Layers per pallet | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 112 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 112 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Box contents | Imaging drum; Recycling guide |
| Other features | |
| Pallet size (EU) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Pallet weight (imperial) | 395 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 46.2 x 28.6 x 97.1" |
| Pallet weight (EU) | 394.6 lbs (179 kg) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 46.3" (117.6 cm) |
| Pallet gross length | 28.7" (72.8 cm) |
| Pallet gross height | 97.2" (2.47 m) |
| Pallet gross weight | 394.6 lbs (179 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 46.3 x 28.7 x 97.1" (1176 x 728 x 2466 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 395 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 46.2 x 28.6 x 97.1" |
| Layers per pallet | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 112 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 112 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 394.6 lbs (179 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |