We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI SN03XL- industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 3859 mAh 11.4 V
SKU
SN03XL-BTI
Login for pricing
In stock
Replacement Battery for Elitebook 725 G3 820 G3 series replacing OEM part numbers SN03XL 800514-001 SN03044XL-PL // 11.4V 3859mAh 44Whr
UNSPSC:
| SKU | SN03XL-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734871877 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage is a global supplier of IT storage solutions and components. The company's product portfolio includes matched hard drive & SSD solutions, matched memory, hardware encryption solutions and a wide range of accessories. Origin Storage prides itself on superior customer service, competitive pricing and knowledgeable sales staff. The company is unique, not only in its product range but also in its philosophy, which adds up to a professional purchasing experience. Origin Storage, the ideal partner for all your current or legacy aftermarket system upgrade needs.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3859 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3859 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |