We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN UC3238 video cable adapter 106.3" (2.7 m) USB Type-C HDMI Black
SKU
UC3238
| SKU | UC3238 |
|---|---|
| EAN | 0672792009594 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
UC3238 is a seamless, single cable solution for connecting from USB-C laptop to an HDMI display, allowing for tidy installation and cable management without the needs for additional dongles or HDMI extension cables.
It supports HDMI 2.0 with a 4K (3840 x 2160 @ 60 Hz) resolution. Users can transmit high-definition video and audio from computer to an HDTV for video streaming or gaming. In addition, you can connect and configure your monitor for a mirrored display or an extended desktop view.
Moreover, UC3238 does not require external drivers or additional power. It works with USB-C port computers and smartphones with DP Alt mode, compatible with Android, Mac OS X and Windows operating systems, and is convenient to use and carry around.
It has a fully reversible USB-C interface with 2.7 meters longdistance connectivity that is capable of providing maximum conductivity and improving signal transmission.
It supports HDMI 2.0 with a 4K (3840 x 2160 @ 60 Hz) resolution. Users can transmit high-definition video and audio from computer to an HDTV for video streaming or gaming. In addition, you can connect and configure your monitor for a mirrored display or an extended desktop view.
Moreover, UC3238 does not require external drivers or additional power. It works with USB-C port computers and smartphones with DP Alt mode, compatible with Android, Mac OS X and Windows operating systems, and is convenient to use and carry around.
It has a fully reversible USB-C interface with 2.7 meters longdistance connectivity that is capable of providing maximum conductivity and improving signal transmission.
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Bandwidth | 594 MHz |
| Cable length | 106.3" (2.7 m) |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| Power source | USB |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Cable type | Round cable |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Other features | |
| Width | 0.827" (21 mm) |
| Height | 0.433" (11 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 0.827" (21 mm) |
| Height | 0.433" (11 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Weight | 5.64 oz (160 g) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |