We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ambir Technology DS700GT-AS scanner Business card scanner 600 x 600 DPI
SKU
DS700GT-AS
Login for pricing
In stock
nScan 700gt Hybrid Duplex Document and Card Scanner with AmbirScan
UNSPSC:
| SKU | DS700GT-AS |
|---|---|
| EAN | 0835345005591 |
| Manufacturer | Ambir Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
With an innovative design and compact size, the nScan 700gt is durable, portable and versatile, allowing for productivity wherever you go. This hybrid sheet-fed scanner with ADF capabilities offers top, front and back load scanning to ensure the best fit for your environment, making scanning individual cards or multi-page documents quick and simple. Included AmbirScan software makes scanning and locating documents even easier with customizable scan buttons, search and naming capabilities and the ability to save scans directly from the application to a variety of output types and Cloud services.
| Scanning | |
|---|---|
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Maximum scan size | 8.5 x 14" (216 x 356 mm) |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 20 ppm |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | PDF, TIFF, JPG |
| Daily duty cycle (max) | 1000 pages |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Business card scanner |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | PDF, TIFF, JPG |
| Daily duty cycle (max) | 1000 pages |
| Paper handling | |
| Maximum scan width | 14" (35.6 cm) |
| Maximum scan length | 1.97" (5 cm) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.8" (299 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 2.91" (74 mm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| Maximum scan width | 14" (35.6 cm) |
| Scanner type | Business card scanner |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class B, CE, RoHS |
| Other features | |
| Certification | FCC Class B, CE, RoHS |
| Scanner type | Business card scanner |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |