We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief RMB400 signage display mount 65" Black
SKU
RMB400
| SKU | RMB400 |
|---|---|
| EAN | 0841872172064 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
This quick and easy to install multi-display menu board tilting display interface hangs on 12 or 14 gauge 1-5/8” strut channel (not included)
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 32" |
| Maximum weight capacity | 75 lbs (34 kg) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 65" |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 2.17" (55 mm) |
| Height | 17.4" (443 mm) |
| Package width | 22" (558 mm) |
| Package depth | 5.47" (139 mm) |
| Package height | 5.47" (139 mm) |
| Package weight | 6.39 lbs (2.9 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 22" (558 mm) |
| Package depth | 5.47" (139 mm) |
| Package height | 5.47" (139 mm) |
| Package weight | 6.39 lbs (2.9 kg) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Certificates | |
| Certification | UL |