We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv SN-Z02 temperature/humidity sensor Temperature & humidity sensor Wired
SKU
SN-Z02
The Liebert SN-Z03 integrated sensor includes three temperature and single humidity sensors and cable, spaced to read temperatures in the top, middle and bottom or a rack and to read humidity in the middle of the rack. It is designed to assist in monitoring conditions within a rack and can be placed in any area to read temperature and humidity.
| Features | |
|---|---|
| Temperature measuring range | 5 - 55 °C |
| Humidity measuring range | 10 - 95% |
| Accuracy | 0.5 °C |
| Sensor type | Temperature & humidity sensor |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RJ-45 |
| Accuracy | 3.5% |
| Technical details | |
| Temperature measuring range | 5 - 55 °C |
| Humidity measuring range | 10 - 95% |
| Accuracy | 0.5 °C |
| Sensor type | Temperature & humidity sensor |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RJ-45 |
| Accuracy | 3.5% |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.01" (51 mm) |
| Depth | 0.748" (19 mm) |
| Height | 1.61" (41 mm) |
| Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |