We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Extra Wide Monitor Stand
SKU
K55726WW
Login for pricing
In stock
Kensington Extra Wide Monitor Stand, Freestanding, 44.1 lbs (20 kg), 32", Black
UNSPSC:
| SKU | K55726WW |
|---|---|
| EAN | 0085896557265 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Kensington Extra Wide Monitor Stand. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 44.1 lbs (20 kg), Maximum screen size: 32". Product color: Black
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 44.1 lbs (20 kg) |
| Maximum screen size | 32" |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | No |
| Height adjustment | No |
| Feet | Yes |
| Feet colour | Black |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 10.2" (260 mm) |
| Depth | 23.6" (600 mm) |
| Height | 4.72" (120 mm) |
| Weight | 4.48 lbs (2.03 kg) |
| Package width | 11.2" (285 mm) |
| Package depth | 25" (635 mm) |
| Package height | 1.97" (50 mm) |
| Package type | Box |
| Package weight | 4.54 lbs (2.06 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.2" (285 mm) |
| Package depth | 25" (635 mm) |
| Package height | 1.97" (50 mm) |
| Package type | Box |
| Package weight | 4.54 lbs (2.06 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |