We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PHBL-1 rack accessory Blank panel
SKU
PHBL-1
| SKU | PHBL-1 |
|---|---|
| EAN | 0656747013041 |
| Manufacturer | MIDDLE ATLANTIC PRODUCTS |
| Availability | In Stock |
Lightweight aluminum panels finished in a durable flat black powder coat. The aluminum construction makes these panels ideal for machining if needed. Contractor packs are also available, providing a cost effective, space-efficient way to stock the panels you use most frequently. Panels in Contractor packs are individually poly-bagged for protection.
| Features | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 1.75" |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminum |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Width | 19" (482.6 mm) |
| Size (imperial) | 1.75" |
| Height | 1.75" (44.4 mm) |
| Depth | 0.0787" (2 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 1.75" |
| Rack capacity | 1U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |