We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allsop 31883 monitor mount / stand 24" Black
SKU
31883
| SKU | 31883 |
|---|---|
| EAN | 0035286318839 |
| Manufacturer | Allsop |
| Availability | In Stock |
The Allsop ErgoTwin is the world’s first independently adjustable tabletop dual platform monitor stand that doesn’t require VESA mounts. The two platforms adjust independently and can support laptops and monitors up to 24″. Simply choose the best ergonomic viewing height for each platform, and then place your laptop or monitor on the platform. It’s that easy! Designed in Bellingham, Washington by the same team that brought you the Ergo3 adjustable monitor stand, the ErgoTwin is a perfect combination of form and function. The strong metal parts are designed to last for years, while the sleek, black powder-coating and minimalist metal styling match any office or workspace. In addition to the height adjustable platforms, the ErgoTwin also has an integrated phone/tablet holder. The design of the ErgoTwin maximizes desk space while also creating storage space underneath so that a laptop or keyboard can be pushed in for storage.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 24" |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 5.98 - 9.02" (152 - 229 mm) |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32" (813 mm) |
| Depth | 14" (356 mm) |
| Height | 8.94" (227 mm) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |