We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honeywell PC23d label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 203.2 mm/sec Wired
SKU
PC23DA0010021
| SKU | PC23DA0010021 |
|---|---|
| EAN | 0893688515276 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Availability | In Stock |
Simple to install and easy to use, the PC series printers are perfect for space-constrained settings. They offer tailored solutions for transportation and courier, healthcare, retail and hospitality markets, as well as small and medium businesses.
PC series Desktop Printers are designed to set a new standard in ease of use and flexibility. With one of the broadest feature sets in the desktop printer class, it’:s no wonder the PC series is a popular choice for light-duty, desktop labeling tasks. With numerous features typically found in larger, more expensive printers, PC series printers feature a multi-language LCD or icon user interface, user-installable connectivity options and accessories, and speedy label printing. The PC series was designed by users for quick set-up and trouble-free use. The printer adapts to its environment and fits right in with a variety of placement options, including wall mount and battery power. No need to waste time deciphering blinking LEDs –: PC printers come with a color LCD in 10 languages or a universal icon interface for immediate notifications that ensure minimal training and support. Configure and update your PC printer on the spot with the USB host port –: no computer needed. And one-hand drop-in media loading makes resupply a breeze.
PC series Desktop Printers are designed to set a new standard in ease of use and flexibility. With one of the broadest feature sets in the desktop printer class, it’:s no wonder the PC series is a popular choice for light-duty, desktop labeling tasks. With numerous features typically found in larger, more expensive printers, PC series printers feature a multi-language LCD or icon user interface, user-installable connectivity options and accessories, and speedy label printing. The PC series was designed by users for quick set-up and trouble-free use. The printer adapts to its environment and fits right in with a variety of placement options, including wall mount and battery power. No need to waste time deciphering blinking LEDs –: PC printers come with a color LCD in 10 languages or a universal icon interface for immediate notifications that ensure minimal training and support. Configure and update your PC printer on the spot with the USB host port –: no computer needed. And one-hand drop-in media loading makes resupply a breeze.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 2.36" (6 cm) |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 203.2 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 2.36" (6 cm) |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | |
| Display diagonal | 2" |
| Display | LCD |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 15 - 60 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.15 mm |
| Maximum roll diameter | 5" (12.7 cm) |
| Maximum label width | 4.33" (11 cm) |
| Maximum label length | 68" (1.73 m) |
| Core diameter | 1" (2.54 cm) |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET |
| Internal memory | 128 MB |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Flash memory | 128 MB |
| Certification | CE, FCC Class A, cULus, UL, GS, TUVGS, BSMI, D Mark, cUL, CCC (China), KCC (South Korea), C-TICK (Australia/NZ) |
| Page description languages | DPL, EPL2, IPL, XML, ZPL II |
| Design | |
|---|---|
| Display diagonal | 2" |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Portuguese, Russian |
| Certification | CE, FCC Class A, cULus, UL, GS, TUVGS, BSMI, D Mark, cUL, CCC (China), KCC (South Korea), C-TICK (Australia/NZ) |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | White |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET |
| Maximum label width | 4.33" (11 cm) |
| Maximum label length | 68" (1.73 m) |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC Class A, cULus, UL, GS, TUVGS, BSMI, D Mark, cUL, CCC (China), KCC (South Korea), C-TICK (Australia/NZ) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.92" (125 mm) |
| Depth | 8.46" (215 mm) |
| Height | 6.97" (177 mm) |
| Weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |