We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI RRCGW- industrial rechargeable battery Lithium Polymer (LiPo) 4912 mAh 7.6 V
SKU
RRCGW-BTI
Login for pricing
In stock
56Wh 3 cell 0PRR5V compatible battery for DELL XPS 62MJV XPS M7R96 XPS 15 9560 INSPIRON 7590 PRECISION 15 5510 XPS 15 9550 PRECISION 5510
UNSPSC:
| SKU | RRCGW-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734871044 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Laptop Battery for Dell XPS 15 - OEM: 062MJV, 0RRCGW, 62MJV, RRCGW
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 4912 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 4912 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |