We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ambir Technology DS690GT-AS scanner Business card scanner 300 x 600 DPI Black
SKU
DS690GT-AS
Login for pricing
In stock
Duplex ID Card Scanner for Windows PC and Mac, 605 gr, 84mm x 168mm x 128mm
UNSPSC:
| SKU | DS690GT-AS |
|---|---|
| EAN | 0835345005164 |
| Manufacturer | Ambir Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Creating a quick and smooth process with vertical card scanning. Fast, one second scanning for both sides of IDs and insurance cards. Beautiful image quality in color or grayscale. And it takes up even less desk space than your current scanner. The nScan 690gt is ideal for use in customer, patient or guest facing services. Its unique design is well suited for patient registration areas and use on mobile carts in healthcare.
Scans both sides of ID in 1-2 seconds
Compact design
Includes AmbirScan scanning software & Advanced TWAIN driver
Scans both sides of ID in 1-2 seconds
Compact design
Includes AmbirScan scanning software & Advanced TWAIN driver
| Scanning | |
|---|---|
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| Maximum scan size | 4.09 x 10" (104 x 254 mm) |
| Optical scanning resolution | 300 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Sensor type | CIS |
| Scan to | TWAIN |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | Business card scanner |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Scan to | TWAIN |
| Calibration function | Yes |
| Paper handling | |
| Media thickness (min) | 0.0394" (1 mm) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.61" (168 mm) |
| Depth | 3.31" (84 mm) |
| Height | 5.04" (128 mm) |
| Weight | 21.3 oz (605 g) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Media thickness (min) | 0.0394" (1 mm) |
| Scanner type | Business card scanner |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Scanner type | Business card scanner |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |