We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI J60J5- industrial rechargeable battery Lithium Polymer (LiPo) 7105 mAh 7.6 V
SKU
J60J5-BTI
Login for pricing
In stock
Replacement battery for Dell Latitude E7270 E7470 4 Cell 54Wh Battery Type J60J5 MC34Y 1W2Y2 242WD
UNSPSC:
| SKU | J60J5-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734870979 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Laptop Battery for Dell Latitude E7270 - OEM: 1W2Y2, 242WD, 451-BBSU, 451-BBSX, 451-BBSY,, 5F08V, GG4FM, J60J5, MC34Y, R1V85, WYWJ2
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7105 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7105 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |