We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI NGGX5- industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 4122 mAh 11.4 V
SKU
NGGX5-BTI
Login for pricing
In stock
Replacement Battery for Latitude E5270 E5470 E5570 replacing OEM part number(s) NGGX5 11.4V 4122mAh
UNSPSC:
| SKU | NGGX5-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734871082 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Replacement Battery for Latitude E5270 E5470 E5570 replacing OEM part number(s) NGGX5 11.4V 4122mAh
| Features | |
|---|---|
| Replacement for | NGGX5 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4122 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Replacement for | NGGX5 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4122 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Replacement for | NGGX5 |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |