We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO 2011999 printer label White Self-adhesive printer label
SKU
2011999
Login for pricing
In stock
LabelWriter Extra Large Shipping Labels, 10 Rolls: 4" x 6"- 104mm x 159mm
UNSPSC:
| SKU | 2011999 |
|---|---|
| EAN | 0071701060624 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Designed specifically for our fastest, most cost-effective printer the LabelWriter® 4XL DYMO LW Extra Large Shipping labels are the ideal solution for high volume, high impact labeling.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter 5XL, 4XL label maker |
| Brand compatibility | DYMO |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 6.26" (15.9 cm) |
| Label height | 4.09" (10.4 cm) |
| Label size | 4" x 6" |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 10 |
| Labels per roll | 220 pc(s) |
| Labels per pack | 2200 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 2200 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | LabelWriter 5XL, 4XL label maker |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |