We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO 2025517 printer label White, Black Self-adhesive printer label
SKU
2025517
| SKU | 2025517 |
|---|---|
| EAN | 0071701060563 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Created specifically for your LabelManager® and LabelWriter® Duo label makers, these authentic DYMO D1 labels deliver the high-performance you need to handle most labeling jobs. Adheres to nearly all clean, flat surfaces including plastic, metal and glass, and features an easy-peel split backing for fast labeling and makes it easy to get organized. Designed to take the hassle out of home and office organization, your DYMO D1 labeling tape is 1/2-inch (12mm) wide x 23-feet (7m) long with black print on white tape. Compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P, 500TS, PnP, COLORPOP!, LabelWriter 450 Duo.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White, Black |
| Compatible products | LabelManager, LabelWriter Duo |
| Type | Continuous label |
| Brand compatibility | DYMO |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 0.472" (1.2 cm) |
| Roll length | 275.6" (7 m) |
| Package width | 4.25" (108 mm) |
| Package depth | 2.25" (57.2 mm) |
| Package height | 6.25" (158.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.25" (108 mm) |
| Package depth | 2.25" (57.2 mm) |
| Package height | 6.25" (158.8 mm) |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Labels per pack | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 8 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | LabelManager, LabelWriter Duo |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White, Black |