We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO 2050768 printer label White Self-adhesive printer label
SKU
2050768
Login for pricing
In stock
LabelWriter Address Labels, Value Pack, 1-1/8" x 3-1/2"- 28mm x 89mm, Black Text on White Label. 12x 350
UNSPSC:
| SKU | 2050768 |
|---|---|
| EAN | 0071701061898 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Quickly create perfect address labels directly from your DYMO LabelWriter label maker with DYMO LW Address Labels. Using a direct thermal printing process, you avoid the hassle of expensive ink or toner. Packaged in rolls, so you can print one address label or hundreds with ease—no more messy sheets, waste, or sheet label jams. You receive twelve rolls of white, self-adhesive DYMO LW Address Labels with 350 labels each. Labels measure 1 1/8-inches x 3 1/2-inches each. Compatible with DYMO LabelWriter 5XL, 550, 550 Turbo, 4XL, 450, Wireless, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, and Desktop Mailing Solution.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter 5XL, 550, 550 Turbo, 4XL, 450, Wireless, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | DYMO |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 3.5" (8.9 cm) |
| Label height | 1.1" (2.8 cm) |
| Package width | 13.8" (350 mm) |
| Package depth | 6.18" (157 mm) |
| Package height | 3.5" (88.9 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 13.8" (350 mm) |
| Package depth | 6.18" (157 mm) |
| Package height | 3.5" (88.9 mm) |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 12 |
| Labels per roll | 350 pc(s) |
| Labels per pack | 4200 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 4200 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | LabelWriter 5XL, 550, 550 Turbo, 4XL, 450, Wireless, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |