We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Speak 410 speakerphone Universal USB 2.0 Black
SKU
GSA7510-209
The Speak 410 is the easy-to-use personal conference call speakerphone with simple USB connectivity for efficient UC meetings whenever and wherever you need them. Comes with a protective neoprene pouch to keep it scratch-free and ideal for travelling.
Engineered to simply deliver great sound, the Speak 410 is for those looking for an easy-to-use personal conference call speakerphone in a compact and portable design. Connects via USB and offers crystal-clear sound for up to four in-room attendees. With an omni-directional microphone, everyone experiences clear sound.
Engineered to simply deliver great sound, the Speak 410 is for those looking for an easy-to-use personal conference call speakerphone in a compact and portable design. Connects via USB and offers crystal-clear sound for up to four in-room attendees. With an omni-directional microphone, everyone experiences clear sound.
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth profiles | HFP |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 6.36 oz (180.3 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.51" (140 mm) |
| Package height | 5.12" (130 mm) |
| Package depth | 1.97" (50 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23.4" (595 mm) |
| Master (outer) case length | 15.7" (399 mm) |
| Master (outer) case height | 6.57" (167 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 20.5 lbs (9.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 32 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |