We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra 14201-32 headphone/headset accessory EHS adapter
SKU
14201-32
| SKU | 14201-32 |
|---|---|
| EAN | 0706487012641 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
Enjoy wireless freedom and get remote call control on your wireless headset from a wide range of Nortel/Avaya deskphones using an Electronic Hook Switch (EHS) cord. Answer or end calls, mute the microphone and adjust volume when you are away from the desk.
The Jabra LINK™ 14201-32 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Nortel/Avaya 1100 Series IP Phones with USB headset port.
Electronic hook switch solution for Avaya/Nortel phones with USB headset port. Jabra LINK 14201-32 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Avaya/Nortel 11 series IP Phones with USB headset port. Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headsets up to 450 ft away from their desk.
The Jabra LINK™ 14201-32 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Nortel/Avaya 1100 Series IP Phones with USB headset port.
Electronic hook switch solution for Avaya/Nortel phones with USB headset port. Jabra LINK 14201-32 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Avaya/Nortel 11 series IP Phones with USB headset port. Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headsets up to 450 ft away from their desk.
| Features | |
|---|---|
| Product type | EHS adapter |
| Brand compatibility | Avaya |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Avaya/Nortel 11 series IP Phones, Jabra 9120 DHSG, GN 93XX, PRO 94XX, PRO 920, GO 6470 |
| Country of origin | China |
| Electronic hook switch (EHS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Connector 1 | RJ-9 |
| Connector 2 | RJ-9 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Package width | 6.3" (160 mm) |
| Package depth | 0.591" (15 mm) |
| Package height | 8.27" (210 mm) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |