We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 8000D Lab Label White
SKU
10015775
| SKU | 10015775 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Paper, 2x2.1875in (50.8x55.6mm); DT, 8000D Lab, Coated, Permanent Adhesive, 0.75in (19.1mm) core, 200/roll, 12/box, Plain. Slits through facestock create two 1' x 15/16' labels and one 2' x 1 1/4' labels.
Premium, coated, direct thermal paper label with a high-tack permanent acrylic adhesive specifically designed to adhere to small, curved surfaces.For use in hospitals, laboratories and pharmacies on curved surfaces, such as vials, test tubes and syringesExcellent print qualityExcellent mandrel hold and glove friendly adhesiveMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirements
Premium, coated, direct thermal paper label with a high-tack permanent acrylic adhesive specifically designed to adhere to small, curved surfaces.For use in hospitals, laboratories and pharmacies on curved surfaces, such as vials, test tubes and syringesExcellent print qualityExcellent mandrel hold and glove friendly adhesiveMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirements
| Features | |
|---|---|
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 2" (5.08 cm) |
| Label height | 2.19" (5.56 cm) |
| Maximum roll diameter | 2.2" (5.59 cm) |
| Core diameter | 0.752" (1.91 cm) |
| Packaging content | |
| Labels per roll | 200 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Material | |
| Material | Paper |
| Other features | |
| Quantity per box | 12 pc(s) |