We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premier Mounts P4263TP TV mount/stand 63" Black
SKU
P4263TP
| SKU | P4263TP |
|---|---|
| EAN | 0829973150914 |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Availability | In Stock |
The P4263TP is a low-profile tilting portrait mount for flat-panels up to 175 lb. Typically fits displays ranging from 42 - 63 in. or with a mounting pattern of 200 x 200mm to 525 x 700mm. It features post-installation leveling, lateral alignment, locking security barrels, and an open mounting frame for easy access to power sources and cables.
Features
- Built-in lateral shift and post-installation leveling system
- Mounting kit includes wood, concrete and steel stud attachment hardware
- Open design for easy cable and electrical access
- 8º of continuous downward tilt
- Holds flat-panel in portrait orientation 2 in. from the wall
Features
- Built-in lateral shift and post-installation leveling system
- Mounting kit includes wood, concrete and steel stud attachment hardware
- Open design for easy cable and electrical access
- 8º of continuous downward tilt
- Holds flat-panel in portrait orientation 2 in. from the wall
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 42" |
| Minimum VESA mount | 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm) |
| Maximum VESA mount | 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm) |
| Maximum screen size | 63" |
| Maximum weight capacity | 175.3 lbs (79.5 kg) |
| Ergonomics | |
| Remotely operated | No |
| Tilt angle range | 0 - 8° |
| Technical details | |
| Remotely operated | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| Remotely operated | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.4" (569 mm) |
| Depth | 2.01" (51 mm) |
| Height | 28.3" (720 mm) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Mounting | 200 x 200 (Min) - 525 x 700 (Max) mm |