We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra PolyPro 4000D Label White Self-adhesive printer label
SKU
10028821
| SKU | 10028821 |
|---|---|
| EAN | 0663056006091 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Polypropylene, 2x1.25in (50.8x31.8mm); DT, PolyPro 4000D, High Performance Coated, All-Temp Adhesive, 1in (25.4mm) core, 2189/roll, 8/box, Printed.
Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces.Ideal for indoor, general-purpose labeling; houseware goods labeling; cold storage; provides good resistance to common industrial cleaning solutionsAll-temp permanent acrylic adhesive allows label to be applied to surfaces as cold as -40°F / 40°CGood smear/scratch and moisture resistance. Not to be used with chemicals.Adhesive complies with European food regulations EU 10/2011 and FDA 175.105 for direct contact with dry, non-fatty foodstuffs . BPA and latex free
Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces.Ideal for indoor, general-purpose labeling; houseware goods labeling; cold storage; provides good resistance to common industrial cleaning solutionsAll-temp permanent acrylic adhesive allows label to be applied to surfaces as cold as -40°F / 40°CGood smear/scratch and moisture resistance. Not to be used with chemicals.Adhesive complies with European food regulations EU 10/2011 and FDA 175.105 for direct contact with dry, non-fatty foodstuffs . BPA and latex free
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Thermal transfer |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label height | 1.25" (3.17 cm) |
| Size (imperial) | 2" |
| Core diameter | 1" (2.54 cm) |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 2189 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 2189 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 8 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per box | 8 pc(s) |