We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Officejet 200 Mobile Wireless Color Printer
SKU
CZ993A#B1H
Login for pricing
In stock
HP Officejet 200 Mobile Wireless Color Printer, Color, 2, 4800 x 1200 DPI, A4, 500 pages per month, 10 ppm
UNSPSC:
| SKU | CZ993A#B1H |
|---|---|
| EAN | 0889894401991 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP Officejet 200 Mobile Wireless Color Printer. Color, Number of print cartridges: 2, Maximum duty cycle: 500 pages per month. Maximum resolution: 4800 x 1200 DPI. Maximum ISO A-series paper size: A4. Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): 10 ppm. Duplex printing. Wi-Fi
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum print size | 209.9 x 349.6 mm |
| Maximum duty cycle | 500 pages per month |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Page description languages | PCL 3 GUI |
| Recommended duty cycle | 100 - 300 pages per month |
| Number of users | 3 user(s) |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 2 |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum duty cycle | 500 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Duplex printing mode | Manual |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 50 sheets |
| Envelope feeder | No |
| Paper handling | |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum print size | 209.9 x 349.6 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card, L, 2L |
| Envelopes sizes | B5, C5, C6, DL |
| Borderless printing media sizes | 13x18 |
| Custom media width | 3 - 3.98" (76.2 - 101 mm) |
| Custom media length | 8.5 - 14" (216 - 355.6 mm) |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Custom media sizes | 76.2 x 216 to 101 x 355.6 mm |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Photo paper, Recycled paper, Matte paper, Lightweight paper |
| Paper tray media weight | 60 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Wi-Fi | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | No |
| Display diagonal | 2" |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows XP Professional, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 x64, Windows 7, Windows 8 Pro, Windows 8 x64, Windows 8, Windows 8.1 x64, Windows 8.1, Windows 10 x64, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Pallet gross weight | 1633.6 lbs (741 kg) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package depth | 4.69" (119 mm) |
| Package height | 9.57" (243 mm) |
| Package weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |
| Width | 14.3" (364 mm) |
| Depth | 7.32" (186 mm) |
| Height | 2.72" (69 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 95.7" (1219 x 1016 x 2430 mm) |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 200 pc(s) |
| Cables included | AC |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package depth | 4.69" (119 mm) |
| Package height | 9.57" (243 mm) |
| Bundled software | HP Dropbox, HP Google Drive, Microsoft DotNet |
| Package weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 200 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 120 pages |
| Features | |
| Page description languages | PCL 3 GUI |
| Recommended duty cycle | 100 - 300 pages per month |
| Number of print cartridges | 2 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum duty cycle | 500 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| HP segment | Home office |
| Duplex printing mode | Manual |
| Processor frequency | 525 MHz |
| Country of origin | Thailand |
| Printing | |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 19 ppm |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 7 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 12 s |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 10 ppm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 50 sheets |
| Maximum input capacity | 50 sheets |
| Envelope feeder | No |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Media formats | |
|---|---|
| Custom media sizes | 76.2 x 216 to 101 x 355.6 mm |
| Network | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 525 MHz |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Card reader integrated | No |
| Sound power level (printing) | 6.2 dB |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | No |
| Display diagonal | 2" |
| Country of origin | Thailand |
| Control type | Buttons |
| Power | |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 3.9 W |
| Power consumption (off) | 0.17 W |
| Power consumption (printing) | 15 W |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Processor frequency | 525 MHz |
| Bundled software | HP Dropbox, HP Google Drive, Microsoft DotNet |
| Duplex printing | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Power consumption (printing) | 15 W |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Compliance certificates | CECP |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894402028. 889894402035. 889894402073. 889894014542. 889894402080. 889894402066. 889894401991. 889894518996. 889894402042. 889894519009 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB0) 889894402028; (AB1) 889894402035; (AB2) 889894402073; (ABJ) 889894014542; (ACJ) 889894402080; (AK3) 889894402066; (B1H) 889894401991; (BEG) 889894518996; (BGM) 889894402042; (BH0) 889894519009 |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Power supply type | Built-in power supply |
| Country of origin | Thailand |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Pallet weight (imperial) | 1630 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 95.67" |
| Box contents | HP OfficeJet 200 Mobile Printer; HP 62 Tricolor Ink Cartridge (~165 pages); HP 62 Black Ink Cartridge (~200 pages); SW CD; Setup Poster; power Cord |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Home office |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894402028. 889894402035. 889894402073. 889894014542. 889894402080. 889894402066. 889894401991. 889894518996. 889894402042. 889894519009 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB0) 889894402028; (AB1) 889894402035; (AB2) 889894402073; (ABJ) 889894014542; (ACJ) 889894402080; (AK3) 889894402066; (B1H) 889894401991; (BEG) 889894518996; (BGM) 889894402042; (BH0) 889894519009 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows XP Professional, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 x64, Windows 7, Windows 8 Pro, Windows 8 x64, Windows 8, Windows 8.1 x64, Windows 8.1, Windows 10 x64, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1, 8, 7: 32/64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer. Windows Vista: (32-bit only), 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz compatible processor, 850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Apple OS X Yosemite (v10.10), OS X Mavericks (v10.9), OS X Mountain Lion (v10.8); 1 GB available hard disk space; Internet required; USB. Linux: for more information, see http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html; Chrome OS |
| Recommended system requirements | Windows 10; 8.1; 8; 7; Windows Vista; (32-bit only); Windows XP SP3; AppleOS X Yosemite (v10.10); OS X Mavericks (v10.9); OS X Mountain Lion (v10.8); Linux. Apple OS Catalina (v10.15); OS X El Capitan (v10.11); OS X Yosemite (v10.10); OS X Mavericks (v10.9); 1 GB Available Space; Internet required; USB. |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Recommended humidity operating range | 15 - 90% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 30 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Bundled software | HP Dropbox, HP Google Drive, Microsoft DotNet |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 27 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 4 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 1633.6 lbs (741 kg) |
| Products per pallet | 200 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443321040 |
| Other features | |
| Number of users | 3 user(s) |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Power supply type | Built-in power supply |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Pallet weight (imperial) | 1630 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 95.67" |
| Box contents | HP OfficeJet 200 Mobile Printer; HP 62 Tricolor Ink Cartridge (~165 pages); HP 62 Black Ink Cartridge (~200 pages); SW CD; Setup Poster; power Cord |
| Number of print heads | 2 |
| Manufacturer warranty | One-year limited hardware warranty; For more info please visit us at http://support.hp.com |