We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra PolyPro 4000T Label White
SKU
10008530
| SKU | 10008530 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Kimdura Polypropylene, 4x6in (101.6x152.4mm); TT, PolyPro 4000T, High Performance Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, 720/roll, 4/box, Plain
Thermal transfer, Kimdura matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing and some flexibility for labeling curved surfaces.Ideal for chemical drum, medical device, or indirect food labeling, capital asset labeling; labeling small curved or irregularly shaped products; UID complianceGood smear/scratch resistanceExcellent chemical resistanceMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirements
Thermal transfer, Kimdura matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing and some flexibility for labeling curved surfaces.Ideal for chemical drum, medical device, or indirect food labeling, capital asset labeling; labeling small curved or irregularly shaped products; UID complianceGood smear/scratch resistanceExcellent chemical resistanceMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirements
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label size | 4" x 6" |
| Weight (imperial) | 32 lbs |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 720 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity | 4 |
| Labels per pack | 720 pc(s) |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity | 4 |
| Weight (imperial) | 32 lbs |
| Quantity per box | 4 pc(s) |