We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Select 4000D Label White
SKU
10010036
| SKU | 10010036 |
|---|---|
| EAN | 0663056004783 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Paper, 1x3in (25.4x76.2mm); DT, Z-Select 4000D, High Performance Coated, All-Temp Adhesive, 1in (25.4mm) core, 840/roll, 6/box, Plain
Premium, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with an all-temp permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 10 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
Premium, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with an all-temp permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 10 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Maximum roll diameter | 5" (12.7 cm) |
| Label size | 1 x 3" |
| Core diameter | 1" (2.54 cm) |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 840 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 840 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 6 lbs |
| Case or master carton quantity | 6 pc(s) |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Pallet weight (imperial) | 6 lbs |
| Other features | |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 6 lbs |
| Case or master carton quantity | 6 pc(s) |