We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
L0R13A (981Y) Ink cartridge cyan, 16K pages, 183ml
SKU
L0R13A
Login for pricing
In stock
HP 981Y Extra High Yield Cyan Original PageWide Cartridge, High (XL) Yield, Cyan, Pigment-based ink, 185 ml, 1 pc(s), 16000 pages
UNSPSC:
| SKU | L0R13A |
|---|---|
| EAN | 0889296095293 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 981Y Extra High Yield Cyan Original PageWide Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: High (XL) Yield, Color ink page yield: 16000 pages, Color ink volume: 185 ml, Printing colors: Cyan, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 dn, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Enterprise Color 556 xh, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | L0R13A |
| Colour ink volume | 185 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 16000 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide Enterprise 556, 586 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 1819.71 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 1819.71 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095293 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.66" (220 mm) |
| Weight | 13.1 oz (370 g) |
| Height | 1.89" (48 mm) |
| Depth | 2.05" (52 mm) |
| Package depth | 2.05" (52 mm) |
| Package weight | 13.8 oz (390 g) |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 2.05" (52 mm) |
| Package weight | 13.8 oz (390 g) |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095293 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1819.71 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 61.7" (156.8 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1819.7 lbs (825.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 14.5 lbs (6.59 kg) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1819.71 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 14.52 lbs |