We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
J3M68A (981A) Ink cartridge cyan, 6K pages, 70ml
SKU
J3M68A
Login for pricing
In stock
HP 981A Cyan Original PageWide Cartridge, Standard Yield, Cyan, Pigment-based ink, 70 ml, 1 pc(s), 6000 pages
UNSPSC:
| SKU | J3M68A |
|---|---|
| EAN | 0888793202067 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 981A Cyan Original PageWide Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: Standard Yield, Color ink page yield: 6000 pages, Color ink volume: 70 ml, Printing colors: Cyan, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 xh, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP PageWide Enterprise Color 556 dn, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Colour ink page yield | 6000 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Home |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide Enterprise 556, 586 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1946.74 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 75.87" |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1946.74 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 75.87" |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793202067 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.46" (215 mm) |
| Weight | 6 oz (170 g) |
| Height | 1.89" (48 mm) |
| Depth | 1.1" (28 mm) |
| Package depth | 1.1" (28 mm) |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Package width | 8.46" (215 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 1.1" (28 mm) |
| Package weight | 6.7 oz (190 g) |
| Package width | 8.46" (215 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4320 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 75.9" (1219.2 x 1016 x 1927 mm) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 180 pc(s) |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793202067 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 75.9" (1219.2 x 1016 x 1927 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1946.74 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 75.87" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1946.7 lbs (883 kg) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 10.4 lbs (4.71 kg) |
| Products per pallet | 4320 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 75.9" (1219.2 x 1016 x 1927 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1946.74 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 75.87" |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 180 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 10.39 lbs |