We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
J3M71A (981A) Ink cartridge black, 6K pages, 106ml
SKU
J3M71A
Login for pricing
In stock
HP 981A Black Original PageWide Cartridge, Standard Yield, Black, Pigment-based ink, 69 ml, 1 pc(s), 6000 pages
UNSPSC:
| SKU | J3M71A |
|---|---|
| EAN | 0888793202098 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 981A Black Original PageWide Cartridge. Cartridge capacity: Standard Yield, Black ink type: Pigment-based ink, Color ink volume: 69 ml, Printing colors: Black, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 6000 pages
Compatible Printers: HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 dn, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 dn, HP PageWide Enterprise Color 556 xh
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 69 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 6000 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Home |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide Enterprise 556, 586 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Maximum duty cycle | 6000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 1681.72 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.02" |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum duty cycle | 6000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 1681.72 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.02" |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793202098 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.46" (215 mm) |
| Weight | 8.11 oz (230 g) |
| Height | 1.85" (47 mm) |
| Depth | 1.38" (35 mm) |
| Package depth | 1.38" (35 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Package width | 8.46" (215 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.85" (47 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 1.38" (35 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Package width | 8.46" (215 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.85" (47 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61" (1219.2 x 1016 x 1550 mm) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793202098 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| Maximum duty cycle | 6000 pages per month |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61" (1219.2 x 1016 x 1550 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1681.72 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.02" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 75.9" (192.7 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1681.7 lbs (762.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 11.1 lbs (5.05 kg) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61" (1219.2 x 1016 x 1550 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1681.72 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.02" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 11.14 lbs |