We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
L0R16A (981Y) Ink cartridge black, 20K pages, 345ml
SKU
L0R16A
Login for pricing
In stock
HP 981Y Extra High Yield Black Original PageWide Cartridge, High (XL) Yield, Black, Pigment-based ink, 185 ml, 1 pc(s), 20000 pages
UNSPSC:
| SKU | L0R16A |
|---|---|
| EAN | 0889296095323 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 981Y Extra High Yield Black Original PageWide Cartridge. Black ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: High (XL) Yield, Black ink volume: 185 ml, Printing colors: Black, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 20000 pages
Compatible Printers: HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Enterprise Color 556 dn, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 dn, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f, HP PageWide Enterprise Color 556 xh, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 185 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 20000 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide Enterprise 556, 586 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1913.04 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 76.14" |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1913.04 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 76.14" |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095323 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.82" (224 mm) |
| Weight | 24.3 oz (690 g) |
| Height | 2.13" (54 mm) |
| Depth | 3.94" (100 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package weight | 26.1 oz (740 g) |
| Package width | 8.82" (224 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 2.13" (54 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package weight | 26.1 oz (740 g) |
| Package width | 8.82" (224 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 2.13" (54 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1092 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 76.1" (1219.2 x 1016 x 1934 mm) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 91 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095323 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 76.1" (1219.2 x 1016 x 1934 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1913.04 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 76.14" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 61" (155 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1913 lbs (867.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 20.2 lbs (9.15 kg) |
| Products per pallet | 1092 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 76.1" (1219.2 x 1016 x 1934 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1913.04 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 76.14" |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 91 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 20.17 lbs |