We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
L0R12A (981X) Ink cartridge black, 11K pages, 194ml
SKU
L0R12A
Login for pricing
In stock
HP 981X High Yield Black Original PageWide Cartridge, High (XL) Yield, Black, Pigment-based ink, 194 ml, 1 pc(s), 11000 pages
UNSPSC:
| SKU | L0R12A |
|---|---|
| EAN | 0889296095286 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 981X High Yield Black Original PageWide Cartridge. Black ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: High (XL) Yield, Color ink volume: 194 ml, Printing colors: Black, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 11000 pages
Compatible Printers: HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 f, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 dn, Troy PageWide 556 dn SecureUV, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586 z, HP PageWide Enterprise Color 556 xh, HP PageWide Enterprise Color 550 Series, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 dn, HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 580 Series, HP PageWide Managed Color Flow MFP E 58650 z, HP PageWide Enterprise Color 556 dn
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | L0R12A |
| Colour ink volume | 194 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 11000 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide Enterprise 556, 586 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1798.97 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 1798.97 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095286 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.66" (220 mm) |
| Weight | 13.1 oz (370 g) |
| Height | 1.89" (48 mm) |
| Depth | 2.05" (52 mm) |
| Package depth | 2.05" (52 mm) |
| Package weight | 13.8 oz (390 g) |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 2.05" (52 mm) |
| Package weight | 13.8 oz (390 g) |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095286 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1798.97 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross width | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross length | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross height | 61.7" (156.8 cm) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1799 lbs (816 kg) |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 14.4 lbs (6.51 kg) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 61.7" (1219.2 x 1016 x 1568 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 1798.97 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 61.73" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 14.35 lbs |