We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Perform 2000D Label White
SKU
10015781
| SKU | 10015781 |
|---|---|
| EAN | 0663056003885 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Paper, 2.25x1.25in (57.2x31.8mm); DT, Z-Perform 2000D, Value Coated, All-Temp Adhesive, 1in (25.4mm) core, 2100/roll, 12/box, Plain
Standard, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with a permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 8 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
Standard, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with a permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 8 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
| Features | |
|---|---|
| Certification | UL, cUL |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 2.25" (5.71 cm) |
| Label height | 1.25" (3.17 cm) |
| Maximum roll diameter | 5" (12.7 cm) |
| Core diameter | 1" (2.54 cm) |
| Packaging content | |
| Labels per roll | 2100 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Material | |
| Material | Paper |
| Other features | |
| Quantity per box | 12 pc(s) |