We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 2000 Wax thermal ribbon 2913.4" (74 m) Black
SKU
02000CT11007
| SKU | 02000CT11007 |
|---|---|
| EAN | 0663056003328 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax Ribbon, 110mmx74m (4.33inx242ft), 2000; Standard, Cartridge, 6/box
A high-performance thermal transfer wax ink formulation for printing high-quality, durable barcodes on Zebra’s coated paper label stock.Ideal for general purpose labeling, shelf labels, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail tags and labelsPrint at up to 14 inches per secondSuperior print quality on coated paper stocks. Excellent print quality for rotated barcodes.Available in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
A high-performance thermal transfer wax ink formulation for printing high-quality, durable barcodes on Zebra’s coated paper label stock.Ideal for general purpose labeling, shelf labels, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail tags and labelsPrint at up to 14 inches per secondSuperior print quality on coated paper stocks. Excellent print quality for rotated barcodes.Available in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 2913.4" (74 m) |
| Ribbon width | 4.33" (11 cm) |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 2913.4" (74 m) |
| Ribbon width | 4.33" (11 cm) |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |