We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5555 Wax/Resin thermal ribbon 2913.4" (74 m) Black
SKU
05555CT11007
| SKU | 05555CT11007 |
|---|---|
| EAN | 0663056004189 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax/Resin Ribbon, 110mmx74m (4.33inx242ft), 5555; Standard, Cartridge
The 5555 standard wax/resin ink formulation is for printing high-quality, durable bar codes on Zebra’s coated paper and matte synthetic label stocks at print speeds up to 6 inches per second.Gives a crisp, clear image and maintains its high-quality under harsh environmental conditions such as moderate abrasion, excessive moisture, chemical exposure and high temperatures.Ideal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Available in industrial, mobile, and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
The 5555 standard wax/resin ink formulation is for printing high-quality, durable bar codes on Zebra’s coated paper and matte synthetic label stocks at print speeds up to 6 inches per second.Gives a crisp, clear image and maintains its high-quality under harsh environmental conditions such as moderate abrasion, excessive moisture, chemical exposure and high temperatures.Ideal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Available in industrial, mobile, and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 2913.4" (74 m) |
| Ribbon width | 4.33" (11 cm) |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 2913.4" (74 m) |
| Ribbon width | 4.33" (11 cm) |
| Quantity per box | 6 pc(s) |