We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Perform 1000D Label White
SKU
10015366
| SKU | 10015366 |
|---|---|
| EAN | 0663056003342 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Paper, 4x6in (101.6x152.4mm); DT, Z-Perform 1000D, Value Uncoated, Permanent Adhesive, FF core, 2000/roll, 2/box, Plain
Uncoated direct thermal paper label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require limited durability.Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive. Good adhesion to a wide variety of surfaces.Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrierLimited resistance to moisture or abrasionNot recommended for high speed printing applications, orfor applications involving long term exposure to sunlight, extreme heat or for application on a PVC surface. Recommended for applications such as indoor general purpose labels, packaging labels, shipping labels, warehouse picking and receiving labels, retail shelf edge and price labels, and product identification
Uncoated direct thermal paper label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require limited durability.Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive. Good adhesion to a wide variety of surfaces.Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrierLimited resistance to moisture or abrasionNot recommended for high speed printing applications, orfor applications involving long term exposure to sunlight, extreme heat or for application on a PVC surface. Recommended for applications such as indoor general purpose labels, packaging labels, shipping labels, warehouse picking and receiving labels, retail shelf edge and price labels, and product identification
| Features | |
|---|---|
| Certification | UL, cUL |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 4.02" (10.2 cm) |
| Label height | 5.98" (15.2 cm) |
| Maximum roll diameter | 7.99" (20.3 cm) |
| Core diameter | 3" (7.62 cm) |
| Packaging content | |
| Labels per roll | 2000 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Material | |
| Material | Paper |
| Other features | |
| Quantity per box | 2 pc(s) |