We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief RPA324 project mount Ceiling Black
SKU
RPA324
| SKU | RPA324 |
|---|---|
| EAN | 0841872166995 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Custom RPA Projector Mounts can be ordered to fit any projector for a quick and easy install.
- Independent roll, pitch and yaw for quick and precise projector registration
- Quick connect/disconnect for convenient lamp and filter access on most projectors
- Maintains registration when disconnected and doesn't affect preset adjustments
- All-Points Security exclusive steel-into-steel locking hardware at all key connection points to protect against theft
- Multiple installation options: flush mount to ceiling, mount with 0.25" threaded rods, or mount with 1.5" NPT threaded extension column
- Cable management without additional accessories
- Independent roll, pitch and yaw for quick and precise projector registration
- Quick connect/disconnect for convenient lamp and filter access on most projectors
- Maintains registration when disconnected and doesn't affect preset adjustments
- All-Points Security exclusive steel-into-steel locking hardware at all key connection points to protect against theft
- Multiple installation options: flush mount to ceiling, mount with 0.25" threaded rods, or mount with 1.5" NPT threaded extension column
- Cable management without additional accessories
| Performance | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 50 lbs (22.7 kg) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 6.61 lbs (3 kg) |
| Width | 6.5" (165 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Depth | 5.51" (140 mm) |