We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PAC526FWP4 TV mount White
SKU
PAC526FWP4
| SKU | PAC526FWP4 |
|---|---|
| EAN | 0841872167107 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The PAC526FWP4 simplifies flat panel installation by providing an organized, recessed space for routing excess cables. The addition of the flange adds an aesthetic trimmed appearance and drywall mounting capability. Includes a high-performance, dual gang housing, isolated ground, 4-receptacle outlet featuring non-sacrificial multi-stage filtration and surge protection. This protects equipment from disruptive high frequency noise and damage caused by power disturbances. Compatible with the PST, PRO, PLP, MSR, MTR, MWH, MWR, PWR, PNR, PDR, Thinstall, and FUSION wall mounts.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Easy to install | Yes |
| Design | |
| Certification | UL Listed |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 125 - 240 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output current | 15 A |
| Certificates | |
| Certification | UL Listed |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.4" (391 mm) |
| Height | 15.5" (394 mm) |
| Weight | 10 lbs (4.54 kg) |
| Depth (max) | 3.86" (9.8 cm) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |