We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN VE805R AV extender AV receiver Black
SKU
VE805R
Login for pricing
In stock
HDMI HDBaseT-Lite Receiver with Scaler (1080p@70m)(HDBaseT Class B)
UNSPSC:
| SKU | VE805R |
|---|---|
| EAN | 0672792006265 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The VE805R HDMI HDBaseT-Lite Receiver with Scaler can be combined with ATEN HDMI HDBaseT products to extend your HDMI display up to 60 m from your HDMI source device using a single Cat 5e/6a cable.
With a built-in scaler, the VE805R supports scaling the display of different video resolutions. When combined with the ATEN VM8514 HDBaseT Output Board, it supports video wall integration and Seamless Switch™ functions. In addition, the VE805R is equipped with RS-232 and IR signaling pass-through, which allows RS-232 and IR channels to be controlled either from the remote to local unit or from the local to remote unit, for bi-directional control of the source or display device.
With a built-in scaler, the VE805R supports scaling the display of different video resolutions. When combined with the ATEN VM8514 HDBaseT Output Board, it supports video wall integration and Seamless Switch™ functions. In addition, the VE805R is equipped with RS-232 and IR signaling pass-through, which allows RS-232 and IR channels to be controlled either from the remote to local unit or from the local to remote unit, for bi-directional control of the source or display device.
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| HDBaseT certified | Yes |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6a |
| Maximum transfer distance | 2362.2" (60 m) |
| Supported video modes | 1080p |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| RS-232 input ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Operating voltage (receiver) | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 28.6 oz (810 g) |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 6.66 x 6.98 x 1.65" (169.2 x 177.4 x 42 mm) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |