We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
F9J80A (727) Ink cartridge gray, 300ml
SKU
F9J80A
Login for pricing
In stock
HP 727 300-ml Gray DesignJet Ink Cartridge, HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer..., Thermal inkjet, Singapore, 11.1" (283 mm), 1.61" (41 mm), 4.65" (118 mm)
UNSPSC:
| SKU | F9J80A |
|---|---|
| EAN | 0889296103349 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 727 300-ml Gray DesignJet Ink Cartridge. Compatibility: HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer..., Print technology: Thermal inkjet, Country of origin: Singapore. Width: 11.1" (283 mm), Depth: 1.61" (41 mm), Height: 4.65" (118 mm). Package width: 11.1" (283 mm), Package depth: 1.61" (41 mm), Package height: 4.65" (118 mm). Number of cartons per pallet: 102 pc(s), Quantity per pallet: 510 pc(s), Number of layers per pallet: 6 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H): 40 x 48 x 36.2" (1016 x 1219.2 x 919.5 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 40 x 48 x 36.2", Pallet weight (imperial): 546.75 lbs
Compatible Printers: HP DesignJet T 2500, HP DesignJet T 920 ePrinter, HP DesignJet T 930 PS, HP DesignJet T 1530, HP DesignJet T 1500 ePrinter 36 Inch, HP DesignJet T 920 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 930, HP DesignJet T 1500 ePrinter, HP DesignJet T 920 Series, HP DesignJet T 2530, HP DesignJet T 1500 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 1530 PS, HP DesignJet T 920 ePrinter 36 Inch, HP DesignJet T 2500 PS, HP DesignJet T 2530 USB, HP DesignJet T 930 Series
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.1" (283 mm) |
| Depth | 1.61" (41 mm) |
| Height | 4.65" (118 mm) |
| Weight | 15.9 oz (450 g) |
| Package width | 11.1" (283 mm) |
| Package depth | 1.61" (41 mm) |
| Package height | 4.65" (118 mm) |
| Package weight | 17.3 oz (490 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.1" (283 mm) |
| Package depth | 1.61" (41 mm) |
| Package height | 4.65" (118 mm) |
| Package weight | 17.3 oz (490 g) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 15.9 oz (450 g) |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 17.3 oz (490 g) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 546.75 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 36.2" (1016 x 1219.2 x 919.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 36.2" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 546.7 lbs (248 kg) |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 546.75 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 36.2" (1016 x 1219.2 x 919.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 36.2" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 40" (101.6 cm) |
| Pallet gross length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet gross height | 36.2" (91.9 cm) |
| Master (outer) case width | 11.7" (298 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 5.97 lbs (2.71 kg) |
| Master (outer) case length | 8.58" (218 mm) |
| Master (outer) case height | 5.2" (132 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 546.7 lbs (248 kg) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 546.75 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 36.2" (1016 x 1219.2 x 919.5 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 36.2" |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |