We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer Drive
SKU
K3R64AA
Login for pricing
In stock
HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer Drive, Black, Metallic, Tray, Horizontal, Desktop, DVD Super Multi, Serial ATA
UNSPSC:
| SKU | K3R64AA |
|---|---|
| EAN | 0888793664780 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer Drive. Product color: Black, Metallic, Disc loading type: Tray, Mounting: Horizontal. Purpose: Desktop, Optical drive type: DVD Super Multi, Interface: Serial ATA. Windows operating systems supported: Windows XP Professional, Windows XP Home, Windows XP, Windows Vista Business x64, Windows Vista..., Linux operating systems supported: SUSE Linux Enterprise Desktop 10, SUSE Linux Enterprise Desktop 11, RedHat EL Linux 5.0, RedHat EL.... Width: 5.04" (128 mm), Depth: 0.374" (9.5 mm), Height: 5" (127 mm). Package width: 7.24" (184 mm), Package depth: 9.13" (232 mm), Package height: 3.74" (95 mm)
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black, Metallic |
| Mounting | Horizontal |
| Internal | Yes |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | The HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer is compatible with the HP Z440 , Z640 and Z840 Workstations. Not all models available in all regions. |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Interface | Serial ATA |
| Mounting | Horizontal |
| Internal | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows XP Professional, Windows XP Home, Windows XP, Windows Vista Business x64, Windows Vista Business, Windows Vista Home Basic, Windows Vista x64, Windows Vista, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Professional, Windows 7 x64, Windows 7, Windows 8 x64, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | SUSE Linux Enterprise Desktop 10, SUSE Linux Enterprise Desktop 11, RedHat EL Linux 5.0, RedHat EL Linux 6.0 |
| Compatible operating systems | Windows 8.1; Windows 8 32 and 64; Windows 7 Professional 32 and 64; Windows Vista Business 64; Windows Vista Business 32; Windows Vista Home Basic 32; Windows 2000; Windows XP Professional or Windows XP Home 32; Red Hat Enterprise Linux(RHEL) WS4, 5, 6 Desktop/Workstation; SUSE Linux Enterprise Desktop 10 & 11 |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Package width | 7.24" (184 mm) |
| Package height | 3.74" (95 mm) |
| Package depth | 9.13" (232 mm) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.04" (128 mm) |
| Height | 5" (127 mm) |
| Depth | 0.374" (9.5 mm) |
| Package width | 7.24" (184 mm) |
| Package height | 3.74" (95 mm) |
| Package depth | 9.13" (232 mm) |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black, Metallic |
| Compatible products | The HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer is compatible with the HP Z440 , Z640 and Z840 Workstations. Not all models available in all regions. |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 8.1; Windows 8 32 and 64; Windows 7 Professional 32 and 64; Windows Vista Business 64; Windows Vista Business 32; Windows Vista Home Basic 32; Windows 2000; Windows XP Professional or Windows XP Home 32; Red Hat Enterprise Linux(RHEL) WS4, 5, 6 Desktop/Workstation; SUSE Linux Enterprise Desktop 10 & 11 |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Compatible products | The HP 9.5mm Slim SuperMulti DVD Writer is compatible with the HP Z440 , Z640 and Z840 Workstations. Not all models available in all regions. |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |