We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kantek MS500 monitor mount / stand Floor Black
SKU
MS500
| SKU | MS500 |
|---|---|
| EAN | 0750333635003 |
| Manufacturer | KANTEK |
| Availability | In Stock |
Extra wide platform to accommodate larger Widescreen Monitors.
Accommodates monitor, laptop, printers & fax machines.
Extra wide, sturdy 20" x 13.25" platform.
Can be used to store/dock laptop on the lower level; wide design for larger laptops.
Raises monitor or laptop to a comfortable viewing level.
Height adjustable from 3" to 6.5", in 1.25" increments.
Cable Management.
Accommodates monitor, laptop, printers & fax machines.
Extra wide, sturdy 20" x 13.25" platform.
Can be used to store/dock laptop on the lower level; wide design for larger laptops.
Raises monitor or laptop to a comfortable viewing level.
Height adjustable from 3" to 6.5", in 1.25" increments.
Cable Management.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 3 - 6.5" (76.2 - 165.1 mm) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20" (508 mm) |
| Depth | 13.2" (336.6 mm) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |