We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PA762 TV mount 90" Black
SKU
PA762
The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA762, extend the display up to 21.32" (542mm) or fully-retract it to just 3." (76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 39" |
| Minimum VESA mount | 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm) |
| Maximum VESA mount | 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm) |
| Maximum screen size | 90" |
| Maximum weight capacity | 149.9 lbs (68 kg) |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Distance to the wall (min) | 2.99" (7.6 cm) |
| Distance to the wall (max) | 21.3" (54.2 cm) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (min) | 2.99" (7.6 cm) |
| Distance to the wall (max) | 21.3" (54.2 cm) |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Package dimensions (LxWxH) | 27.3 x 3.5 x 16.5" (694 x 89 x 419 mm) |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Certification | RoHS, UL |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, UL |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.4" (619 mm) |
| Depth | 2.99" (76 mm) |
| Height | 16.7" (425 mm) |
| Weight | 21.1 lbs (9.56 kg) |
| Depth (min) | 2.99" (7.6 cm) |
| Depth (max) | 21.3" (54.2 cm) |
| Packaging data | |
| Package width | 27.3" (694 mm) |
| Package depth | 16.5" (419 mm) |
| Package height | 3.5" (89 mm) |
| Package weight | 24.5 lbs (11.1 kg) |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |