We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI DL-E5440X6 industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5600 mAh 10.8 V
SKU
DL-E5440X6
Login for pricing
In stock
10.8 6 cell WGCW6 compatible battery for DELL DELL E5440 LATITUDE E5540 LATITUDE E5440
UNSPSC:
| SKU | DL-E5440X6 |
|---|---|
| EAN | 0886734851701 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Latitude E5440/E5540 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Latitude E5440/E5540 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |