We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief PAC526FCW monitor mount accessory
SKU
PAC526FCW
| SKU | PAC526FCW |
|---|---|
| EAN | 0841872161471 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
The PAC526FCW simplifies flat panel installation by providing an organized, recessed space for routing excess cables and for attaching surge protectors/power conditioners. The addition of the flange and cover adds an aesthetic professional appearance and drywall mounting capability.
Features
- Multiple depth break away edge allows compatibility with standard 3.5" studs & 2.5" studs
- Pre and post construction installation options
- Drywall and stud mountable
- Knockouts for single gang outlets and 1-1/4", 1", & ½"conduit
- Integrated universal zip tie anchor points
- Landscape/Portrait installation
- Stores a large variety of AV components
- Paintable flange and cover options to blend in any environment
- Cover includes optional tamper proof security
- Cover includes 4 knockouts for cable routing and ventilation
Features
- Multiple depth break away edge allows compatibility with standard 3.5" studs & 2.5" studs
- Pre and post construction installation options
- Drywall and stud mountable
- Knockouts for single gang outlets and 1-1/4", 1", & ½"conduit
- Integrated universal zip tie anchor points
- Landscape/Portrait installation
- Stores a large variety of AV components
- Paintable flange and cover options to blend in any environment
- Cover includes optional tamper proof security
- Cover includes 4 knockouts for cable routing and ventilation
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Product colour | White |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Package weight | 13.2 lbs (6 kg) |
| Maximum weight capacity | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14.3" (362 mm) |
| Height | 14.3" (362 mm) |
| Depth | 3.9" (99 mm) |
| Package weight | 13.2 lbs (6 kg) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package weight | 13.2 lbs (6 kg) |