We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
SKU
CP-7861-FS=
Login for pricing
In stock
Replacement Footstand for IP Phone 7861 (Footstand Only) – Spare, 1-Year Limited Liability Warranty (CP-7861-FS=)
UNSPSC:
| SKU | CP-7861-FS= |
|---|---|
| EAN | 0882658623929 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Replacement IP Phone 7800 Series Footstand for damaged or lost part included with the original model. The Cisco IP Phone 7800 Series portfolio is ideal for any medium-sized to large company that wants to update its phone system from a traditional analogue or digital-based system to an IP Communications system. The Cisco IP Phone 7800 Series delivers advanced IP Telephony features and crystal-clear wideband audio performance to deliver an easy-to-use, full-featured voice communications experience on Cisco on-premises and hosted infrastructure platforms and third-party hosted call control.
| Features | |
|---|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black, Silver |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Lines quantity | 16 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 396 x 162 pixels |
| Display diagonal | 3.5" |
| Display | LCD |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.729A, G.729B, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA - C22.2, EN 60950, IEC 60950, AS/NZS 60950, GB4943 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.15" (207 mm) |
| Depth | 10.4" (265 mm) |
| Height | 1.1" (28 mm) |
| Package width | 4.04" (102.6 mm) |
| Package depth | 8.69" (220.7 mm) |
| Package height | 0.87" (22.1 mm) |
| Weight | 2.31 lbs (1.05 kg) |
| Package weight | 4.64 oz (131.5 g) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |